Yumuşak Kek Yapmanın Püf Noktaları

0
10803

Çocukluğumuzun en güzel anılarını hep sıcacık anne kekleri süslemiştir. Okuldan eve geldiğimiz zaman tüm eve yayılan yumuşacık kokusuyla gönüllerde taht kuran anne kekleri hepimizin arayıp da bulamadığı özlemlerinden olmuştur hep. Dışarıda ne kadar çeşitli yerlerde tadım yapsak bile bulamadığımız bu anne izlerini kendi tariflerinizle evde bulmanız sandığınız kadar zor ve zahmetli bir iş değildir. Güzel kek tarifler emek ve sabır ister. Herkesin ilk denemeleri her zaman çok başarılı olmaz lakin eğer püf noktalarına dikkat eder ve sabırla denemeye devam ederseniz kıvamını tutturacak ve güzel anılarınızı sevdiklerinize siz de sunabileceksiniz. Kek tarifleri kolay gibi gözükse de her iş gibi eğer püf noktalarına dikkat etmezseniz sizi üzebilir. Kek nasıl yapılır için dikkat etmemiz gereken püf noktalardan biri kullandığınız malzemelerin oda sıcaklığında olmasıdır. Oda sıcaklığı her türlü hamur işi yapımı için önemli bir ayrıntıdır çünkü hamurunuzun kabarmasını engeller ve kekinizde çökmeler meydana gelebilir.

Malzemelerinizin son kullanma tarihlerine de dikkat etmeniz hem sağlığınız açısından hem de kekinizden alacağınız verim açısından önem taşımaktadır. Keyifli yemek tarifleri için yumurtanın sarısını ve beyazını ayrı kaplarda çırpmanız kekinizin kabarması ve içinin yumuşak kalması açısından önemlidir. Kek hamurunuzun kıvamı boza kıvamında olmalıdır. Hamurunuzun kıvamı kekinizin içinin pişmesi açısından önemlidir o yüzden hamurunuzun kıvamının çok sulu veya katı olmamasına dikkat etmelisiniz. Kekinizin hamurunu hazırlarken içine 1-2 damla limon sıkarsanız kekinizin kabarmasına katkı sağlamış olursunuz. Kekinizin hamurunu hazırlarken yogurt yerine süt tercih etmeniz kekinizin daha yumuşak olmasını sağlayacaktır. Yogurt kullanılarak hazırlanan kekler genellikle daha kuru ver sert olurlar. Yogurt tercihi daha çok sade kekler için yapılır. Süt ile hazırlamanız kekinizin hem daha yumuşak olmasını sağlayacaktır hem de daha ıslak bir görünüm sağlayacaktır.

kakaolu-bademli-kek-632x42046272581

Aromalı kek yaparken özellikle süt kullanmaya özen göstermelisiniz. Keke koyacağınız malzemelerinizin birbirlerine çok iyi karışması ve çok iyi çırpılması kekinizin içinin hamur kalmasını engelleyecektir. Malzemelerinizi elekten geçirmeniz birbirlerine karışmasında daha etkili olacaktır o yüzden özellikle ununuzu katarken elek yardımıyla eleyerek kabınıza katmanız hamurunuzun sağlığı için iyi olacaktır. Ununuzu ekleyene kadar malzemelerinizi mikserde iyice karıştırın fakat un ekledikten sonra mikser yerine tahta kaşığı ile karışmaya devam edin ve fazla çırpmadan ununuzun diğer malzemelerle karışımını sağlayın. Kekinizi fırına koymadan önce fırınınızın sıcaklığını önceden ayarlayın ve kekinizi fırınınızın alt tarafına koyarak pişirin. Bu işlem kekinizin üstünün yanmasını engelleyerek kekinizin içinin de pişmesini ve yumuşak olmasını sağlayacaktır. Kekinizin pişmesine yakın sıcaklığını düşürerek 5-10 dakika daha az sıcaklıkta pişirebilirsiniz. Kekinizin ilk 20 dakikalık pişme süresinde fırın kapağını açmanız kekinizin çökmesine sebep olur. Kekiniz piştikten sonra da direk fırından çıkarmayanız, bu işlem kekinizde çökmeler meydana getirebilir ve soğumadan yaptığınız bu işlem kekinizi kalıptan çıkarırken kekinizin dağılmasına neden olur. Kekinizin içine üzüm, fındık gibi kuru meyveler katmayı düşünüyorsanız bu malzemeleri önceden ıslatmanız malzemelerin kekin içinde dibe çökmemesini ve eşit dağılmasını sağlayacaktır. Eğer malzemelerinizi ıslatmadan koyarsanız malzemeleriniz dibe çöker ve altı sertleşeceği için kekinizin yumuşaklığını alır. Siz de bu küçük püf noktalarına dikkat ederek sevdiklerinizin midesini ve kalbini yumuşacık keklerinizle süsleyebilirsiniz. Daha detaylı anlamanız için resimli kek tarifleri sizin için daha yararlı olabilir.

En Güzel Kek Tariflerinin Olduğu Adres: http://www.keyifliyemektarifleri.com/kek-tarifleri

Bir önceki yazımızda , bir sonraki yazımızda ise tarifleri verilmektedir. Tariflerde kullanılan ölçüler

Tarimizi beğendiyseniz bize destek olmak için paylaşım yapabilirsiniz.

Yorumu gönder