Yedi Dakikada Kek Kaplaması

0
892

Yedi Dakikada Kek Kaplaması

Yedi Dakikada Kek Kaplaması adını en son aşamadaki çırpma süresinden alıyor. Bu kaplamayı yapmaya başlamadan önce kekinizin zaten hazır olması gerekiyor; çırpılmış olan yumurta akı ve şeker hâlâ köpük köpük iken kaplama kekin üzerine sürülmelidir. Kaplama bir kez yapıldıktan sonra kek servis edilmeden önce saatler boyunca dayanabilir. Kek tarifleri  bu pratik kurtarıcı ile daha da kolay olacak…

Tarif I:

Malzemeler:

 • 3/4 su bardağı + 2 yemek kaşığı şeker
 • 1 yemek kaşığı light mısır şurubu
 • 3 büyük yumurta akı (oda sıcaklığı)
 • 2 yemek kaşığı su

Yapılışı:

 1. Küçük ve kalın tabanlı bir tencerede 3/4 su bardağı şekeri, mıdır şurubunu ve 2 yemek kaşığı suyu karıştırın.
 2. Tencereyi ocağa alın ve orta ateşte şeker eriyene dek ara sıra karıştırın. Malzemelerin iyice eriyip karışmasına özen gösterin.
 3. Daha sonra ateşin derecesini arttırın ve malzemenin kaynamasını bekleyin. Kaynamaya başladıktan sonra artık karıştırmayı bırakın. Şekerin kristalize olmasını önlemek için soğuk suya batırılmış olan bir pasta fırçası ile tencerenin kenarlarını zaman zaman kazıyarak tencerenin içindeki malzemeye karıştırın. Şeker termometresi 110 santigrat dereceyi gösterinceye dek, yaklaşık 5 dk kadar kaynatın. (Nemliliğe bağlı olarak bu süre 4 ile 10 dakika arası sürebilir.)
 4. Bu arada, miksere çırpma telini takın ve derin bir kaba aldığınız yumurta akını, köpürüp kabarıncaya dek orta hızda, yaklaşık 2,5 dakika kadar çırpın.
 5. Ardından kalan 2 yemek kaşığı şekeri kademeli olarak çırpılmış yumurta akına ilave edin ve çırpmayı sürdürün.
 6. Ardından termometre 110 santigrat dereceye gösterdiğinde ateşten aldığınız şurubu, içinde çırpılmış yumurta beyazı-şeker karışımı olan kaba yan taraftan ve yavaşça dökün (doğrudan boşaltırsanız kaynama nedeniyle etrafa sıçrayabilir, dikkatli olun) ve mikserin orta hızıyla malzemeleri çırpın. Çırpma işlemini malzemeler soğuyana dek, orta hızda yaklaşık 5-10 dakika arası sürdürün. Kaplama kalın ve parlak olmalıdır. Hazır olduğunda hemen kullanmalısınız. Bu süre çoğunlukla 7 dakika sürmektedir.

Tarif II:

Malzemeler:

 • 1 + 1/2 su bardağı şeker
 • 2 yemek kaşığı light mısır şurubu
 • 6 büyük yumurta akı
 • 1 çay kaşığı saf vanilya özü

Yapılışı:

 1. İçinde kaynamakta olan su bulunan bir tencerenin üzerine ısıya dayanıklı bir kaba şekeri, mısır şurubunu, 1/4 su bardağı suyu ve yumurta beyazlarını koyun ve birbirine yedirin.
 2. Malzemeleri ara sıra karıştırmak suretiyle, karışım 160 santigrat dereceye erişene dek orta ateşte yaklaşık 2 dakika kadar pişirin.
 3. Pişen malzemeyi bir kaba alın ve mikserin ucuna çırpma telini takarak, karışım parlak ve hacimli bir kıvama gelene dek yüksek hızda, yaklaşık 7 dakika kadar çırpın.
 4. Ardından içine vanilyayı ilave edin ve kaplamayı zaman kaybetmeden kullanın.

Tatlı ve lezzetli kekler ve dileğiyle.

Yedi Dakikada Kek Kaplaması
Yedi Dakikada Kek Kaplaması

Afiyet olsun!

Bir önceki yazımızda , bir sonraki yazımızda ise tarifleri verilmektedir. Tariflerde kullanılan ölçüler

Yorumu gönder