Sahur ve İftar Yemekleri

0
1341

Sahur ve İftar Yemekleri

Özlemle beklenen on bir ayın sultanı Ramazan nihayet geldi, Hoşgeldi! Kavurucu sıcaklarda çeşitli sağlık problemleri ile karşı karşıya kalmamak için sahur ve iftarda tüketilen besinlere dikkat edilmesi ve özenle seçilmesi gerekiyor. Ramazan ayı boyunca mide problemi ile karşı karşıya kalmadan sağlıklı bir şekilde beslenmenin yollarını öğrenmek istiyorsanız okumaya devam edin.

 Sahur İçin Hazırlık Yapın:

Yaklaşık 16 saatlik bir açlık hissinin yaşandığı ramazan ayında kusursuz beslenmenin olmazsa olmazın başında kahvaltı geliyor. Sahur saatinde kahvaltı asla ihmal edilmemelidir. Özellikle sahur zamanında tüketilen ağır yemekler, hamur işi besinler, pilav, makarna ve şekerli besinler açlık ve susuzluğu tetikleyeceği için sahurda tüketilmemesi gerekmektedir. Sahur vaktinde vücutta tokluk hissi uyandıracak besinler özenle seçilerek tercih edilmelidir.

Yulaf Ezmesi:

Sahurda yoğurt, kefir ya da süt ile karıştırılarak beslenme tercih edilmesi durumunda, doyurucu olduğu kadar vücut için vitamin ve mineral yönünden faydalı olacaktır.

Yoğurt veya Süt:

Tokluk hissi uyandırması yönü ile bilinir. Bileşenlerinde uyumayı tekrar tetikleyici enzimler olduğundan dolayı sahurdan sonra uyumanızı kolaylaştıracaktır.

Meyve ve Komposto:

Vücut için gerekli enerji miktarını sağlayarak, bağırsakları temizlediği gibi sağlıklı ve düzenli çalışmasını kolaylaştırır.

Ceviz:

Özellikle krom minerali yönünden zengin oluşu ile bilinir. Alınan birkaç ceviz vücut içindeki insülin seviyesini düzenlemeye yardımcı olduğundan tok tutucu özelliği ön plana çıkmaktadır. Aynı zamanda içerisindeki omega yağ asitleri sayesinde gün içinde vücuda gereken enerji miktarını sağlayacaktır.

Yumurta:

Mutlaka haşlanmış olarak hazırlanıp sahur’ da tüketilmesi gerekmektedir. İsteğe göre mantar, biber gibi çeşitli sebzeler ile omlet şeklinde hafif yagda hazırlanabilir.

Tahin ve Pekmez:

Aynı anda tüketilmeleri durumunda birer enerji ve mineral deposu olarak bilinmektedirler. Özellikle susam yağından elde edilmiş olan tahinin tok tutucu özelliği bilinmektedir. Pekmez ile harmanlanması durumunda gün içerisinde mide rahatlaması sağlayarak sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlayacaktır.

Tuzsuz Peynir:

Süt ürünleri ailesinden olan peynir özellikle kalsiyum ve protein ihtiyacını karşıladığı için tuzsuz çeşidinden seçilerek tüketilmesi gerekmektedir.

Oruç Hurma ve Su ile Açılmalı:

1 dilim peynir, 1 dilim pide ya da tam buğdaylı ekmek veya 1 kâse çorba orucu açtıktan sonra tüketilebilecek en iyi başlangıç türüdür. Yaklaşık 20 dakika beklendikten sonra ana yemek ile yoğurt ve hafif yağlı salata ile beslenilmelidir. En önemli öğün olan iftar vaktinde alınan protein seviyesi zengin oldukça gün içindeki tokluk hissi az olacaktır. Özellikle ana yemek seçimi kırmızı et, tavuk, balık gibi protein yönünden zengin gıdalar olmalıdır.

Bir Adet Pide 16 Dilim Ekmek Demektir:

Ramazan ayında tüketilen pidenin 16 dilimlik ekmek ile aynı kalori ve ağırlıkta olduğu bilinmelidir. Özellikle salata ve sebze türündeki lifli besinler olmazsa olmazıdır. Tokluk hissi sağlayacağı gibi kilo kontrolü konusunda yardımcı olmaktadır.

Kavun, Karpuz ve Muzu Az Tüketin:

İftardan sonra tüketilen meyvelerin ana yemekten 1-2 saat sonra alınması gerekmektedir. Gilisemik yönünden zengin olan kavun, karpuz, muz ve incir gibi meyvelerin sıklık ile alınması gerekmektedir.

Susatan Besinleri Yemeyin:

Sahur ve İftar Yemekleri
Sahur ve İftar Yemekleri

Özellikle salça ve sos ile yapılan baharatlı ana yemekler yüksek miktarda tuz içermektedir. Bu çeşit besinler ve yanında turşu gibi garnitürler vücutta su hissini uyandıracağı için kaçınılmalıdır. Vücuttaki su miktarını en üst seviyeye çıkartmak için lifli gıdaları meyve, komposto, çorba, ayran, kefir, soda, bitki çayları özellikle tercih edilmelidir. Kişisel bünyeye göre ortalama 2-3 litre su tüketilmelidir

İftardan 1-2 Saat Sonra Hafif Tempolu Spor Yapın:

İftar saatinden sonra alınan besinleri eritmek ve sindirim sistemini düzene sokmak için hafif tempolu spor ya da yürüyüşler yapmak vücut için faydalı olacaktır. Su hissini vücutta uyandırmamak için sahura yakın saatlerde spordan kaçınılmalıdır.

Tatlı Yerine Ne Tüketmeliyiz?

Tüketilen tatlının ne oldu, neden yapıldığı ve ne için tüketildiği önemlidir. Özellikle süt ile yapılmış ve meyve aromalı tatlılar tercih edilmelidir. Kalori değeri düşük ve vücutta ağırlık yaratmayacak tatlılar tercih edilmelidir. Tatlı tüketimini haftanın 3-4 gününe yaymak en sağlıklı tercih olacaktır.

Tarçınlı Süt ve Kuru Hurma:

  • Zencefilli yulaflı ev kurabiyesi + süt
  • Probiyotik yoğurt + içine keten tohumu, tarçın, buğday rüşeymi ve ceviz
  • Zencefil ve taze naneli limonata + 15 fındık badem
  • Tarçınlı meyve kompostosu + ½ çay bardağı beyaz leblebi
  • Yoğurt + taze meyve + fındık/badem karışımı derin dondurucuda bekletilerek dondurma kıvamında tercih edilebilir.
Bir önceki yazımızda , bir sonraki yazımızda ise tarifleri verilmektedir. Tariflerde kullanılan ölçüler

Yorumu gönder