Mutfağınıza Dair 7 Pratik Bilgi

0
1153

Mutfağınıza Dair 7 Pratik Bilgi

Kısa kısa püf noktaları… Mutfağınıza Dair 7 Pratik Bilgi… Göz atmanızda fayda var, mutlaka işinize yarayacaktır. Örneğin dondurulmuş gıdaların çözülmesi ile ilgili bilgi hiç de yabana atılacak gibi değil… Pek tabi diğerleri de…

Dondurulmuş Gıdaları Çözmek
dondurulmuş gıdaDondurulmuş gıdalar çözülürken sıcak ortamda bulundurmayın. Sıcak ortamda meydana gelen çözülme bakteri ve mikropların daha kolay bir biçimde üremesine neden olacağı için bu uygulama yerine, buzdolabının en alt rafında kendi kendine çözülmesi daha doğru olur.

Balık Alırken Dikkat
Balık alırken gözlerinin parlak, solungaçlarının pembe ya da kırmızı renkte olmasına dikkat edilmelidir. Bu durumda balık tazedir. Değilse denizden çıkalı çok olmuştur…

Bayat Ekmekleri Değerlendirin
Bayat ekmeklerEn büyük sorunumuz bayat ekmekler. Aslında bayat ekmekler sorun olmaktan çok kolay bir yöntemle çıkabilmektedir… Bayat ekmekleri kare kare kesip kızarttıktan sonra soğutarak bir kavanoza koyup çorbaları da kullanmak üzere buzdolabında saklayabilirsiniz. Robottan geçirip galeta unu gibi tüketmek de mümkündür.

Lahana Kokusundan Kurtulma
Lahananın pişme suyuna elma kabuğu katarsanız kötü koku hemen yok olur. Unutmayın, sadece bir kaç elma kabuğu…


İnatçı Yağlardan Kurtulma

Limon her derde deva… Taze veya kurutulmuş fark etmez… İçi veya kabuğu hiç fark etmez… Kurutulmuş limon kabukları isli ve yağlı mutfak eşyalarını ovarken kullanılabilir.

Patlıcanın Acı Suyunu Giderme
evde kumpir yaparkenPişirmek veya kızartmak için doğranıp hazırlanan patlıcanların üzerine bir kaç kaşık toz şeker ve tuz ilave ediniz. Tuz ve şeker patlıcanın o acı suyunu daha rahat çıkarmasına yardımcı olacaktır. Acı suyu çıkan patlıcanı kâğıt peçete (kâğıt havlu) ile siliniz.

Evde Kumpir Yaparken
Kumpir yapmak için patatesleri önce 10-15 dakika haşlayıp çatalla delin. Fırında daha kolay piştiğini göreceksiniz.

Bir önceki yazımızda , bir sonraki yazımızda ise tarifleri verilmektedir. Tariflerde kullanılan ölçüler

Yorumu gönder